Густота рослин за різної глибини загортання насіння
Сівба та посадка є одним з найважливіших технологічних процесів на польових та садових роботах. Велике значення має саме розміщення у ґрунт насіння, бульби, розсади, саджанців, паростків з розрахунком відповідної глибини, задля забезпечення рівномірної та оптимальної системи живлення рослин. Але якість сходів залежить не тільки від густоти посівів. Основними показниками також являються:
- своєчасність сівби;
- дотримання норми висіву:
- рівномірність глибини загортання насіння:
- прямолінійність рядків:
- дотримання заданої ширини стикових міжрядь:
- відсутність просівів.
Середня глибина загортання насіння у землю – 4-5 см, при інтенсивному висиханні ґрунту у разі посушливої весни глибину збільшують – до 6-7 см. При збільшенні глибини загортання до 8-10 см, польова схожість знижується до 10-12%, у такому разі норму висіву збільшують.
Для визначення густоти посіву, наприклад, озимої пшениці існує справжня формула. Підрахунок проводять на типових ділянках рядків різного розміру не менш як в чотирьох варіантах. Рахують кількість рослин в рядку довжиною один метр. Результати підрахунку кожного із варіантів додають. Суму ділять на кількість повторів, щоб отримати середнє значення і множать на кількість погонних метрів на гектарі (при стандартному посіві озимої з міжряддям шириною 15 сантиметрів, це число складає 66666). Отримане число і є показником продуктивного стеблостою на гектар, тобто, густотою посіву.
Для покращання світлового режиму сівбу краще проводити в напрямку з півдня на північ.
Догляд за посівами передбачає застосування системи загальноприйнятих заходів із захисту рослин від бур’янів, шкідників, хвороб, проведення підживлення добривами.