Показники якісного зерна пшениці та злакових культур


Найкраща дяка працівникам поля, саду та городини – це, звісно, щедрі урожаї. За період жнив вмілі господарі наповнюють свої комори, готуючись до холодів та нової висадки свого продукту у ґрунт. Тому в процесі вирощування сільськогосподарських культур велике значення приділяється не тільки кількості врожаїв, а й показникам його якості.

На формування білка в зерні великий вплив мають погодні умови. В помірно посушливі роки зерно пшениці озимої містить вищу кількість білка, але за зменшення запасів вологи в ґрунті, зростання його вмісту зберігається, допоки їх значення в метровому шарі становить не менше як 70–80 мм. Перестоювання пшениці на корені 10–12 діб, а також тривале перебування у валках за несприятливих умов призводять до істотного погіршення показників якості.

Якість зерна злакових культур визначають за кольором (ступенем забарвлення), за запахом, за смаком, за ботаніко-фізіологічною оцінкою, за фізичними властивостями та хімічними показниками.

Залежно від показників якості зерно м’якої пшениці поділяють на чотири класи; зерно твердої пшениці - на п’ять. Пошкодження зерна клопом-черепашкою не більше як 1% — для зерна 1-го класу, 2% — для зерна 2–3 класів, не обмежено — для 4-го класу. Сила борошна в одиницях альвеографа не менша за 220 — для зерна 1-го класу, 160 — для зерна 2-го класу, 130 — для зерна 3-го класу, не обмежено — для 4-го класу.