Зміна клімату та сільське господарство в Україні


Клімат вже став більш посушливим на всій території України. Останніми роками посухи спостерігалися в районах, у яких їх раніше не було. Вже майже немає територій із обмеженими тепловими ресурсами для вирощування теплолюбних культур. Стрімке та надмірне накопичення тепла скорочує вегетаційний період, сприяє передчасному достиганню різних культур і може призвести до зменшення врожайності. Наслідки зміни клімату для сільського господарства країни в цілому досить складні та неоднозначні. Але з великою вірогідністю встановлено, що потепління до 2-2,5 °С може сприяти збільшенню урожайності багатьох сільськогосподарських культур (зокрема пшениці) на нашій території при деяких регіональних відмінностях. За межами цього потепління врожайність усіх культур буде зменшуватися.

Наразі підвищення температури в Україні вже становить 1-1,5 °С й наближається до 2 °С. Ефективність опадів зменшується, є ризик зникнення і так невеликої зони достатнього зволоження. Вже зараз можна спостерігати зміни структури посівних площ овочевих, перехід до пізньостиглих, більш урожайних сортів традиційних овочів. Збільшення дефіциту вологи матиме негативний вплив на врожаї картоплі та цукрового буряку. Надалі можна очікувати розширення зони, сприятливої для баклажанів, солодкого перцю та томатів.

Для того, щоб ефективно використати сприятливі аспекти зміни клімату, наприклад, збільшення теплових ресурсів і можливість за рахунок цього вирощувати більший набір культур та їх сортів, необхідна адаптація до зміни клімату на всіх рівнях – від кожного фермерського господарства до країни в цілому.